niedziela, 17 lipca 2011

Trening i suplementacja dla kulturysty: cykle treningowe i odżywki

Trening i suplementacja dla kulturysty: cykle treningowe i odżywki

Z racji tego, iż lato zbliża się wielkimi krokami na siłowniach robi się coraz większy tłok. Kobiety i mężczyźni zaczynają trenować własne ciało, by ich sylwetka była zgrabna i wysportowana. Czy aby nie jest za późno na trening?

Pozostało około dwa miesiące do środka sezonu letniego w Polsce, czy w takim czasie da się znacząco poprawić własną sylwetkę? Odpowiedź na te i inne pytania znajdą państwo czytając dalej ten artykuł.
Cykle treningowe i czas ich trwania
Trening na siłowni musi być rozpisany na co najmniej kilka tygodni do przodu. Tyle właśnie trwa jeden cykl treningowy (średnio około sześciu tygodni). Przy rozpoczynaniu treningu zawsze pracuje się nad jakością naszych mieśni, a więc budowaniu masy mięśniowej. Jest to pierwszy cykl, który powinien rozpoczynać przygodę z siłownią dosłownie każdego. Mięśnie muszą zostać wzmocnione przed kolejnym etapem.

Drugim cyklem treningu jest zwiększanie siły. Trening ten ma na zadaniu poprawić naszą wydalność, kondycję i siłę mięśni. Trening na siłę ma zupełnie inną strukturę ilości ćwiczeń, serii i powtórzeń. Zazwyczaj polega na równoczesnym zwiększaniu obciążenia i zmniejszaniu ilości powtórzeń.

Trzecim, a zarazem ostatnim cyklem treningowym jest tzw. Rzeźba. Innymi słowy praca nad końcowym efektem, a więc wysportowaną sylwetką. Długość cyklu określana jest w trakcie treningu i wyznaczana jest przez osiągane efekty (zazwyczaj jest to około 6 tygodni).

Jak łatwo policzyć, aby poprawić swoją sylwetkę potrzebujemy około dwudziestu tygodni. Składają się na nią trzy cykle po około 6 tygodni, oraz dwie tygodniowe przerwy pomiędzy cyklami. Jak więc widać dwa-trzy miesiące to zdecydowanie za mało na znaczne poprawienie własnej sylwetki. Oczywiście można przejść od razu do cyklu trzeciego, ale wówczas efekt może być tak mały, że aż niezauważalny. Zawsze jednak można pojechać na wakacje do ciepłych krajów, gdzie sezon rozpoczyna się na przełomie roku.

Dziwna moda na odżywki
Odżywki to nic innego jak suplementy diety, a więc produkty mające stanowić uzupełnienie naszych jadłospisów. Mogą być stosowane zamiennie z posiłkami i przekąskami. Wiele osób ma jednak dziwne wyobrażenie na temat tego typu produktów. W praktyce popularny gainer to nic innego jak dobrze zbilansowany posiłek. Jedna porcja odpowiada 100g ryżu i 100g piersi z kurczaka. Czemu, więc z odżywek korzystają kulturyści? Przyczyna jest bardzo prosta i jest nią wygoda. Przygotowanie odżywki to minuta, zaś całego posiłku o odpowiednim bilansie może zająć nam zdecydowanie więcej czasu.

Moda na odżywki to także efekt działania marketingu szeptanego. Wiele wpisów na forach, komentarzy i reklam mówiących o niezwykłej skuteczności danego preparatu ma na celu przekonać coraz większe grono osób do stosowania takich specyfików. Owszem odżywki to dobre rozwiązanie, ale nie dla hobbystów, których jedynym celem jest dobry wygląd na plaży. Odpowiednią, plażową sylwetkę osiągniemy bez takich specyfików, które bardzo często kosztują nas sporą część budżetu. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą na kilkuset złotych.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Fitness w domu czy w klubie? Oto jest pytanie!

Fitness w domu czy w klubie? Oto jest pytanie!

Karnet do klubu, czy domowy zestaw fitness, ćwiczenia pod okiem instruktora, czy w pieleszach domowego ogniska? Decyzja należy do ciebie.

Klub fitness-miejsce spotkań towarzyskich.

Decydując się na kupno karnetu i ćwiczenia w klubie fitness łączymy przyjemne z pożytecznym. Trening, dzięki któremu możemy poprawić swoją sylwetkę i poczuć się pięknie jest równocześnie okazją do spotkań towarzyskich i ?wyrwania się z domu?. Jest to doskonała opcja zwłaszcza dla mam, które znudzone codziennością potrzebują chwili dla siebie i kontaktu z innymi ludźmi.

Nie da się ukryć, że wybór klubu fitness jest opcją droższą, jednak niesie ze sobą wiele zalet.

Motywacja. Kupując karnet na np. miesięczny wstęp do klubu, stajemy się niejako zmuszeni do uczęszczania na zajęcia (jeśli nie chcemy stracić pieniędzy). Obecność na treningach ?współtowarzyszy niedoli? również działa motywująco, świadomość, że nie ćwiczymy sami pomaga.

Efektywność. Pod okiem instruktora, który często dobiera zestaw ćwiczeń indywidualnie, mamy większe szanse na szybkie osiągnięcie wyznaczonych celów. Pod nadzorem profesjonalnego trenera, który skoryguje wszelkie błędy, nauczymy się poprawnie wykonywać ćwiczenia. W osiągnięciu wymarzonego efektu pomogą również klubowe akcesoria: mata, step, hula- hop, piłka, ciężarki, kije.

Mój domowy klub fitness.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz sprzętu potrzebnego do skompletowania domowego klubu fitness, a wiele propozycji ćwiczeń można znaleźć w telewizji czy w internecie - wystarczy poszukać. Samodzielny trening ma tę zaletę, że można rozpoczynać go i przerywać w każdej chwili. Poza tym możemy wykonywać jedynie te ćwiczenia, na które w danym dniu mamy ochotę. Oczywiście domowy trening fitness nie wiąże się z comiesięcznymi kosztami związanymi z wykupowaniem abonamentu, wystarczy zainwestować raz w podstawowe akcesoria.

Wybór fitnessu w domu, czy w klubie zależny jest od tego, jaka osoba przed takim wyborem staje. Obie wersje mają swoje wady i zalety, ale wszystko i tak zależy od charakteru człowieka. Niektórzy działają sprawniej w kontakcie z innymi ludźmi, inni wręcz przeciwnie - pod okiem innych nie czują się najlepiej. Dla jednych pójście do klubu będzie motywujące dla innych będzie wiązało się z obawą przed ośmieszeniem i kompromitacją, Dlatego też każdy powinien podjąć tę decyzję samodzielnie.

--
Stopka

Angelika Skóra     www.naszauroda.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Zumba - innowacyjna formuła fitnessu

Zumba - innowacyjna formuła fitnessu

Zumba nowa innowacyjna metoda fitness, łącząca ze sobą latynoskie rytmy i aerobik prosto z za oceanu.

Zumba jest fuzją rytmów latynoskich: cumbia, merenque, bachata, reggaeton, salsa, samba itp. z aerobikiem. Założycielem jest Alberto "Beto" Perez urodzony w Kolumbii.W połowie lat 90-tych, "Beto" pewnego dnia zapomniał zabrać taśm z muzyką na zajęcia w klubie. Nie namyślając się długo, wykorzystał to, co miał pod ręką, czyli swoją ulubioną muzykę latynoską.
Poprowadził zajęcia do tego podkładu całkowicie improwizując - właśnie w ten sposób narodziła się ZUMBA. Nowa metoda Beto przyjęła się w jego rodzimej Kolumbii w ciągu zaledwie paru miesięcy. Obecnie Zumba w Polsce staje się coraz bardziej rozpowszechniona dzięki powiększającej się kadrze instuktorskiej. Poprzez łatwe kombinacje ruchów w połączeniu z energiczną muzyką w szybki i przyjemny sposób spalamy dużo kalorii, rzeźbiąc przy tym sylwetkę.

Ta innowacyjna forma fitnessu stworzona jest dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych, kondycyjnych czy umiejętnościowych.
Zumba posiada również inne wariacje fitnessu takie jak:
  • Aqua Zumba(Zumba w wodzie),
  • Zumba Tonning(Zumba z ciężarkami)
  • Zumbatomic(Zumba dla dzieci).
Obecnie w 40 krajach na całym świecie zajęcia ZUMBY prowadzi ponad 25000 instruktorów. Przedstawicielką ZUMBY w Polsce jest Izabela Kin, która ZUMBY uczy już od 2006, w roku 2009 została Zumba Education Specialist, obecnie oprócz stacjonarnych zajęć prowadzi szkolenia dla instruktorów. W lutym 2010 odbyło się pierwsze szkolenie instruktorów w Warszawie.
Zatem nie pozostaję już nam nic innego jak zapisać się na zajęcia Zumby by przekonać się na własnej skórze co oznacza stwierdzenie dobra zabawa.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Trening wydolnościowy - jak najskuteczniej poprawić kondycję?

Trening wydolnościowy - jak najskuteczniej poprawić kondycję?

Idąc po schodach nie możesz złapać oddechu? Biegniesz za uciekającym autobusem, a potem zadyszka trzyma Cię przez kilka przystanków? Szybko się męczysz? Nie masz kondycji? Może nadszedł czas na trening wydolnościowy?

Czym jest trening wydolnościowy i czy warto go robić?
Trening wydolnościowy to sposób na uzyskanie lepszej kondycji ciała: zwiększenia wydolności serca podniesienia progu tlenowego, oraz powiększenia pojemności płuc. Podczas treningu kondycyjnego, intensywność i tempo ćwiczeń utrzymuje nasze serce na podniesionych obrotach, około 130 ? 140 uderzeń na minutę. Konkretne wartości zależą jednak  dużym stopniu od wieku, płci oraz stopnia wytrenowania. Im lepsza kondycja, tym podczas wysiłku nasze serce jest spokojniejsze. U bardzo wytrzymałej osoby serce pompuje tyle samo krwi podczas jednego uderzenia, co podczas trzech uderzeń serca u osoby niećwiczącej. Różnica jest zatem znaczna.
Z kondycją fizyczną wiąże się również tzw. pułap tlenowy, który określa zdolność do pochłaniania tlenu przez organizm i uważany jest za profesjonalny miernik wydolności fizycznej. Określa się go mianem VO2max i podaje w procentach. Najwyższa wartość VO2max (100%) przypada na wiek 18-20 lat, a potem stopniowo się obniża by w wieku 70 lat osiągnąć pułap około 50%. Wartość tę można jednak znacząco przesunąć właśnie poprzez ćwiczenia fizyczne, nawet podejmowane dopiero w starszym wieku.
Dobra kondycja to nie tylko sprawne doganianie uciekających autobusów i wybieganie po schodach z uśmiechem na ustach. Dobra kondycja jest wypadkową trzech elementów ? mocnego serca, pojemnych i wydolnych płuc oraz mięśni przygotowanych do dużego wysiłku. Silne serce buduje zdrowa i mocna tkanka mięśniowa. W przyszłości takie serce będzie mniej podatne na zawały i inne choroby związane z wiekiem czy otyłością. Wydolne płuca są także bardziej odporne na choroby, szybciej potrafią się oczyszczać z wydzielin, gdy już dojchodzi do infekcji. Dostarczają tlen znacznie wydajniej niż płuca osoby spędzającej czas w zgarbionej pozycji, przed komputerem czy telewizorem. Sprawne, muskularne ciało to także nasza ?zbroja? chroniąca przed kontuzjami.
Rodzaje sprzętu - na czym ćwiczyć?
Przed rozpoczęciem treningu wypadałoby rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem. Mnogość możliwych propozycji może przyprawić o zawrót głowy. Początkujący często nie potrafią wybrać odpowiedniego sprzętu dla siebie. Dlatego zawsze staramy się doradzić im zakup, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe czynniki, takie jak ich wiek, stopień zaawansowania i fundusze, które mogą przeznaczyć na zakup - mówi Sebastian Żurek z sports-men.pl



Bieżnie - bieganie nie bez powodu uznawane jest za jedno z najlepszych ćwiczeń aerobowych, a sama bieżnia za jeden z najlepszych sprzętów przeznaczonych do budowania kondycji. Wśród bieżni wyróżniają się zwłaszcza te, które posiadają programy treningowe przewidujące min. interwały.Bieżnia to wydatek od około 2500 do 15000 złotych. Nie jest to mała kwota, ale można to z pewnością uznać za udaną inwestycję w zdrowe i długie życie.



Rowerki stacjonarne - uniwersalność, prostota, możliwość dostosowania intensywności treningu do własnych możliwości ? to główne zalety rowerków. Podczas treningu na rowerku angażujemy głównie dolne partie mięśni, począwszy od łydek, przez dwugłowe i czworogłowe mięśnie ud, a na pośladkach i dolnej części brzucha kończąc. Ceny wahają się od 900 złotych (domowe rowerki) do 6 tysięcy (profesjonalne rowerki spinningowe). Dla kolarzy i zapalonych rowerzystów obowiązkowy sprzęt na zimę i brzydką pogodę.





Orbitreki i trenażery - ten rodzaj sprzętu to dobry wybór dla osób borykających się z bólami stawów skokowych czy kontuzjami kości lub ścięgien. Warto jednak pamiętać że trening na orbitreku nie angażuje stawów i ścięgien a zatem ich nie wzmacnia. Dlatego dla osób w pełni sprawnych oraz bardzo zaawansowanych nie jest polecany. Natomiast dla osób ćwiczących rekreacyjnie, lub posiadających problemy zdrowotne (otyłość, urazy stawów), może okazać się bardzo dobrym zakupem. Porządny orbitrek kosztuje pomiędzy 1000, a 10000 złotych.




Inne:
skakanka - tani sprzęt, przeznaczony dla osób pragnących szybko wyrobić dobra kondycję a także dla osób ćwiczących sztuki walki. Warto pamiętać, że osoby poczatkujące nie powinny zaczynać od skakanki, bo mogą pojawić się  problemy z koordynacją, a to może zniechęcać do treningu. Natomiast osoby zmagające się z bólami kolan i stawów skokowych skakankę powinny sobie zdecydowanie odpuścić.
worek bokserski - doskonały trening kondycyjny, ale jedynie dla pasjonatów sportów walki. Bez podłoża technicznego, boksowanie na worku będzie katorgą dla nadgarstków, a niefachowe kopnięcia mogą się zakończyć kontuzją.
wiosła - trenując na tym sprzęcie można się poczuć jak na prawdziwych zawodach wioślarskich. Angażuje całe ciało - choć najbardziej pracują plecy, ramiona i nogi. Dobry sprzęt - także dla szczurów lądowych. Ceny - 1000 do 7000 złotych.
Który sprzęt wobec tego najlepiej sprawdzi się w domu?
"Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo wybór musimy uwarunkować możliwościami finansowymi, dostępnym miejscem w domu, poziomem sprawności fizycznej oraz własnymi upodobaniami. O korzyściach płynących z treningu kondycyjnego nie trzeba przekonywać.O wiele trudniejszym wyzwaniem jest odnalezienie w sobie motywacji do treningu , samozaparcia i systematyczności, bo tylko wtedy przyniesie on dobre efekty" - podsumowuje Sebastian Żurek.
W erze Internetu, bieżnie, orbitreki  czy rowerki są ogólnodostępne, a w sklepach internetowych można znaleźć badzo atrakcyjne ceny.  Wyzwaniem pozostaje tylko umiejętność regularnego mobilizowania się do treningu, tak by nasz sprzęt nie stał się zapomnianym wieszakiem na ubrania, kurzącym się w kącie.
Zadbaj o serce i płuca, wzmocnij swoje ciało. Nie czekaj już więcej na windę. A autobusy niech gonią Ciebie.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak rozpoznać dobrego trenera?

Najlepszym trenerem jest każdy z nas – sam dla siebie. Owszem wymaga to wiedzy, lat ćwiczeń i doświadczeń, eksperymentowania z własnym ciałem, z systemami treningowymi z dietami i suplementami, ale jedynie na tej podstawie jesteśmy w stanie osiągnąć pewną wiedzę, dzięki której z czasem sami zyskamy pewność, że wiemy co jest dla nas najlepsze. Początki bywają trudne i to właśnie na początku konieczna jest czyjaś pomoc. Czyja? Oczywiście dobrego trenera. Tyle tylko, że pytanie o to jak rozpoznać dobrego trenera pozostaje jedną z podstawowych kwestii, bo nie wszyscy trenerzy są dobrzy, nawet ci, którzy legitymują się setkami certyfikatów i latami doświadczenia popełniają błędy, a ich błędy najczęściej będące skutkiem rutyny i zbyt powierzchownego podejścia do treningu sportowców – amatorów (jakimi my jesteśmy) przyczyniają się do tego, że albo nasze treningi przynoszą marne efekty, albo (w skrajnych przypadkach) skutkują wręcz kontuzjami). Trenerów trzeba więc jakoś zweryfikować. Łatwo powiedzieć, wykonać trudniej. Jak to zrobić?
Fachowiec kontra doświadczony sportowiec

Trenerów na siłowniach jest mnóstwo. Problem w tym, że bardzo nieliczne grono tych fachowców jest naprawdę dobrymi trenerami. Zresztą nie ma w tym niczego dziwnego, bo o dobrych fachowców w każdej dziedzinie jest dość trudno. Trener jest nam potrzebny dlatego, że na początku zdobywamy wiedzę. Nikt nie przychodzi na siłownię ze znajomością teorii, a nawet jeśli takową posiadamy musimy jeszcze wdrożyć ją w życie i przełożyć na praktykę. Teoria natomiast ma to do siebie, że nie zawsze można ją zastosować do każdego indywidualnego przypadku choćby z tego względu, że przez lata jesteśmy bardzo różnorodnie kształtowani (wpływa na nas całe nasze życie), dlatego też trening na siłowni często trzeba rozpocząć przede wszystkim od korygowania nabytych wad, dopiero w następnej kolejności można skupić się na rozwoju. Od samego początku natomiast trzeba umieć dobrać sobie dietę i opanować właściwą technikę ćwiczeń. Trener, który nas tego nie nauczy nie jest właściwie żadnym instruktorem, a pozostawieni sami sobie możemy popełniać błędy, które jedynie utrwalą nasze wady lub nauczą nas wykonywania nieodpowiednich ćwiczeń co oczywiście przełoży się na efekty – być może nawet zupełnie odmienne od zamierzonych.
Kompetencje instruktora na siłowni czyli jak rozpoznać dobrego trenera?

Wybierając się na siłownię niezależnie od tego jakie cele treningowe masz zamiar osiągnąć zwróć przede wszystkim uwagę na to jakiego rodzaju ćwiczenia ogólnorozwojowe proponuje ci instruktor. Jeśli już na samym początku każe ci skupić się na treningu na maszynach, a odradzi bądź nie zaleci ćwiczeń złożonych z wolnymi ciężarami i na dodatek zbagatelizuje zupełnie trening nóg zrezygnuj z rad takiego fachowca. W ten sposób niczego nie osiągniesz, a jedynie doprowadzisz do pogłębienia się niektórych wad. Tak naprawdę dobry fachowiec zaczyna pracę z podopiecznym od przeprowadzenia analizy gospodarki hormonalnej (doświadczony trener jest w stanie zrobić to na podstawie oceny wyglądu sylwetki) oraz od wykrycia wad postawy i zalecenia rehabilitacji mającej na celu wyeliminowanie tych wad. Jeśli którykolwiek z instruktorów jakiego spotkałeś / spotkałaś w swojej siłownianej karierze właśnie od tego zaczynał możesz z powodzeniem wrócić pod opiekę takiej osoby, bo to oznacza iż traktuje ona bardzo serio ciebie i to co robi. Jeśli trafisz na kogoś takiego trzymaj się go i postaraj się maksymalnie wykorzystać jego wiedzę. Możesz mieć pewność, że pod kierunkiem tej osoby osiągniesz swoje cele a jeśli niczego przy okazji nie zaniedbasz osiągniesz je w maksymalnie krótkim czasie.
Wystrzegaj się instruktorów, którzy na rozgrzewkę proponują ci krążenia ramion. Taka rozgrzewka i dalsze zalecane przez tego typu osoby ćwiczenia są najprostszą drogą do kontuzji. Podobnie potraktuj fachowca, który zaleci ci robienie ćwiczeń aerobicznych Weidera (chodzi konkretnie o brzuszki i ćwiczenia na brzuch spod znaku Weidera) brzucha osobno się nie ćwiczy. Jest on kształtowany w czasie ćwiczenia masy. Na początku ( i w ogóle w całej karierze kulturysty) najważniejsze są ćwiczenia złożone. To one rzeźbią brzuch najlepiej i najzdrowiej na świecie. Zapomnij o brzuszkach.
Unikaj trenera, który zaaplikuje ci wielogodzinne treningi i unikaj osoby, która zechce przestawić cię na dietę węglowodanową. Tymi sposobami dorobisz się jedynie brzucha, a przecież nie po to idziesz na siłownię. Dieta kulturysty jest dietą wysokobiałkową, a ćwiczenia nie polegają na wielogodzinnej mordędze. Wszystko trzeba stosować z umiarem, a wysiłek nie powinien prowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu. Pamiętaj, że trener jest w pewnym sensie odpowiedzialny za twoje zdrowie. Nie powierzaj zdrowia komuś kto robi dobrą minę do kiepskiej jakościowo gry.

Źródło: Jak rozpoznać dobrego trenera? - Ania

piątek, 15 lipca 2011

Trening wydolnościowy - jak najskuteczniej poprawić kondycję?

Trening wydolnościowy - jak najskuteczniej poprawić kondycję?

Autorem artykułu jest Natalia Wiśniowska



Idąc po schodach nie możesz złapać oddechu? Biegniesz za uciekającym autobusem, a potem zadyszka trzyma Cię przez kilka przystanków? Szybko się męczysz? Nie masz kondycji? Może nadszedł czas na trening wydolnościowy?

Czym jest trening wydolnościowy i czy warto go robić?

Trening wydolnościowy to sposób na uzyskanie lepszej kondycji ciała: zwiększenia wydolności serca podniesienia progu tlenowego, oraz powiększenia pojemności płuc. Podczas treningu kondycyjnego, intensywność i tempo ćwiczeń utrzymuje nasze serce na podniesionych obrotach, około 130 – 140 uderzeń na minutę. Konkretne wartości zależą jednak  dużym stopniu od wieku, płci oraz stopnia wytrenowania. Im lepsza kondycja, tym podczas wysiłku nasze serce jest spokojniejsze. U bardzo wytrzymałej osoby serce pompuje tyle samo krwi podczas jednego uderzenia, co podczas trzech uderzeń serca u osoby niećwiczącej. Różnica jest zatem znaczna.     

Z kondycją fizyczną wiąże się również tzw. pułap tlenowy, który określa zdolność do pochłaniania tlenu przez organizm i uważany jest za profesjonalny miernik wydolności fizycznej. Określa się go mianem VO2max i podaje w procentach. Najwyższa wartość VO2max (100%) przypada na wiek 18-20 lat, a potem stopniowo się obniża by w wieku 70 lat osiągnąć pułap około 50%. Wartość tę można jednak znacząco przesunąć właśnie poprzez ćwiczenia fizyczne, nawet podejmowane dopiero w starszym wieku.     

Dobra kondycja to nie tylko sprawne doganianie uciekających autobusów i wybieganie po schodach z uśmiechem na ustach. Dobra kondycja jest wypadkową trzech elementów – mocnego serca, pojemnych i wydolnych płuc oraz mięśni przygotowanych do dużego wysiłku. Silne serce buduje zdrowa i mocna tkanka mięśniowa. W przyszłości takie serce będzie mniej podatne na zawały i inne choroby związane z wiekiem czy otyłością. Wydolne płuca są także bardziej odporne na choroby, szybciej potrafią się oczyszczać z wydzielin, gdy już dojchodzi do infekcji. Dostarczają tlen znacznie wydajniej niż płuca osoby spędzającej czas w zgarbionej pozycji, przed komputerem czy telewizorem. Sprawne, muskularne ciało to także nasza „zbroja” chroniąca przed kontuzjami. 

Rodzaje sprzętu – na czym ćwiczyć?

 bieżnia, źródło: sports-men.plPrzed rozpoczęciem treningu wypadałoby rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem. Mnogość możliwych propozycji może przyprawić o zawrót głowy. „Początkujący często nie potrafią wybrać odpowiedniego sprzętu dla siebie. Dlatego zawsze staramy się doradzić im zakup, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe czynniki, takie jak ich wiek, stopień zaawansowania i fundusze, które mogą przeznaczyć na zakup” mówi Sebastian Żurek.

Bieżnie – bieganie nie bez powodu uznawane jest za jedno z najlepszych ćwiczeń aerobowych, a sama bieżnia za jeden z najlepszych sprzętów przeznaczonych do budowania kondycji. Wśród bieżni wyróżniają się zwłaszcza te, które posiadają programy treningowe przewidujące min. interwały.Bieżnia to wydatek od około 2500 do 15000 złotych. Nie jest to mała kwota, ale można to z pewnością uznać za udaną inwestycję w zdrowe i długie życie.
rowerekRowerki stacjonarne – uniwersalność, prostota, możliwość dostosowania intensywności treningu do własnych możliwości –to główne zalety rowerków. Podczas treningu na rowerku angażujemy głównie dolne partie mięśni, począwszy od łydek, przez dwugłowe i czworogłowe mięśnie ud, a na pośladkach i dolnej części brzucha kończąc. Ceny wahają się od 900 złotych (domowe rowerki) do 6 tysięcy (profesjonalne rowerki spinningowe). Dla kolarzy i zapalonych rowerzystów obowiązkowy sprzęt na zimę i brzydką pogodę. 

 

 

 

 

Orbitreki i trenażery – ten rodzaj sprzętu to dobry wybór dla osób borykających się z bólami stawów skokowych czy kontuzjami kości lub ścięgien. Warto jednak pamiętać że trening na orbitreku nie angażuje stawów i ścięgien a zatem ich nie wzmacnia. Dlatego dla osób w pełni sprawnych oraz bardzo zaawansowanych nie jest polecany. Natomiast dla osób ćwiczących rekreacyjnie, lub posiadających problemy zdrowotne (otyłość,

urazy stawów), może okazać się bardzo dobrym zakupem. Porządny orbitrek kosztuje pomiędzy 1000, a 10000 złotych.

Inne:

skakanka – tani sprzęt, przeznaczony dla osób pragnących szybko wyrobić dobra kondycję a także dla osób ćwiczących sztuki walki. Warto pamiętać, że osoby poczatkujące nie powinny zaczynać od skakanki, bo mogą pojawić się  problemy z koordynacją, a to może zniechęcać do treningu. Natomiast osoby zmagające się z bólami kolan i stawów skokowych skakankę powinny sobie zdecydowanie odpuścić.

worek bokserski – doskonały trening kondycyjny, ale jedynie dla pasjonatów sportów walki. Bez podłoża technicznego, boksowanie na worku będzie katorgą dla nadgarstków, a niefachowe kopnięcia mogą się zakończyć kontuzją.

wiosła – trenując na tym sprzęcie można się poczuć jak na prawdziwych zawodach wioślarskich. Angażuje całe ciało – choć najbardziej pracują plecy, ramiona i nogi. Dobry sprzęt - także dla szczurów lądowych . Ceny – 1000 do 7000 złotych.

Który sprzęt wobec tego najlepiej sprawdzi się w domu? 

"Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo wybór musimy uwarunkować możliwościami finansowymi, dostępnym miejscem w domu, poziomem sprawności fizycznej oraz własnymi upodobaniami. O korzyściach płynących z treningu kondycyjnego nie trzeba przekonywać.O wiele trudniejszym wyzwaniem jest odnalezienie w sobie motywacji do treningu , samozaparcia i systematyczności, bo tylko wtedy przyniesie on dobre efekty" - podsumowuje Sebastian Żurek.

W erze Internetu, bieżnie, orbitreki  czy rowerki są ogólnodostępne, a w sklepach internetowych można znaleźć badzo atrakcyjne ceny.  Wyzwaniem pozostaje tylko umiejętność regularnego mobilizowania się do treningu, tak by nasz sprzęt nie stał się zapomnianym wieszakiem na ubrania, kurzącym się w kącie. 
Zadbaj o serce i płuca, wzmocnij swoje ciało. Nie czekaj już więcej na windę. A autobusy niech gonią Ciebie

---

Sebastian Żurek, sklep sports-men.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 3 lipca 2011

Nordic Walking - po co i dla kogo ?

Nordic Walking - po co i dla kogo ?

Autorem artykułu jest Tomasz R.


  Coraz częściej, zarówno na górskich szlakach jak i na ulicach polskich miast możemy zauważyć ludzi przemieszczających się z długimi kijami w rękach, które służą do podpierania. To jest właśnie coraz popularniejszy i mający już teraz szerokie grono wielbicieli nordic walking
Nordic walking został wymyślony już w latach 20 XX wieku jako letnia forma treningu na narciarzy biegowych. W ostatnich kilkunastu latach taka forma rekreacji stała się bardzo popularna na całym świecie i stale powiększa się grono fanów takiej formy turystyki. Kij do Nordic Walkingu
Żeby zrozumieć popularność „spacerów z kijkami” trzeba poznać zalety tego sportu, które są niewątpliwe bardzo duże. Przede wszystkim nordic walking pozwala w o wiele większym stopniu w stosunku do normalnego spaceru czy joggingu rozwijać mięśnie górnej części ciała. Przy stosowaniu kijków pracują mięśnie klatki piersiowej, ramion, pleców a także brzucha. Nie są one poddawane wielkim obciążeniom, dzięki czemu nie czuć wielkiego zmęczenia, natomiast pomagają odciążyć stawy i mięśnie nóg. Z tego powodu taka forma rekreacji jest szczególnie polecana dla osób, które nie są przystosowane do dłuższych spacerów oraz osób starszych i otyłych, u których mięśnie oraz stawy poddane są większym obciążeniom.
Zaangażowanie górnej części ciała powoduje również, że spalanie kalorii podczas sesji nordic walking jest o około 40 % większe w stosunku do normalnego spaceru, co jest kolejnym plusem i powoduje wzrost popularności tej dyscypliny.
Oczywistą zaletą jest również zwiększenie stabilizacji podczas przemieszczania się. Jest to szczególne potrzebne podczas przechadzek po terenach górskich, gdzie podczas schodzenie w dół kije do nordic walkingu pozwalają odciążyć szczególnie obciążane stawy kolanowe oraz mięśnie kończyn dolnych.
Można powiedzieć, że nordic walking ma praktycznie same plusy. Jeżeli dodamy do tego, ze oferta kijów do nordic walkingu jest w naszym kraju naprawdę bogata począwszy od zestawów składanych, teleskopowych, po amortyzujące to każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednie kije dla siebie. Również rozpiętość cen jest duża i rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych za najprostsze kije do kilkuset złotych za zestawy dla profesjonalistów.  
---
nordic walking

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sportowe Zakłady Bukmacherskie

Sportowe Zakłady Bukmacherskie

Autorem artykułu jest Kuba Kubakowski


Ludzie od wieków pasjonowali się sportem. Emocjonowały ich kolejne olimpiady i coraz to nowe sporty. W celu przeżywania emocji najpierw wymyślono gry hazardowe, a w raz z chęcią przeżywania jeszcze większych emocji wymyślono zakłady bukmacherskie.

Doskonale zgrały się one ze współcześnie zajmowanym miejscem sportu i dziś możemy bez problemu obstawiać mecze u bukmacherów.
Właśnie firm bukmacherskich jest bardzo dużo na rynku, mnożą się jak pączki. Idą ogromne pieniądze na nowe inwestycje bukmacherskie. Co raz słyszy się, że jakiś nowy bukmacher sponsoruje tą czy tą ligę, lub nawet wkracza na giełdę. Po krótce dzieje się tak dlatego, ponieważ zakłady bukmacherskie to też hazard w którym wartość oczekiwanej wygranej jest mniejsza od szans padnięcia danego wyniku.
Po drugiej stronie barykady stoją typerzy, którzy usiłują wygrać z bukmacherami. Zbierają oni swoją wiedzę sportową, aby podawać trafne typy bukmacherskie. Godzinami analizują mecze, sprawdzają statystyki i serwisy informacyjne np. o kontuzjach, tak, aby postawić na korzystny dla nich typ. Niektórzy z typerów z czasem stają się ekspertami i coraz częściej uzyskują przewagę nad bukmacherami. Często swą wiedzą dzielą się z innymi, aby i Ci mogli znaleźli sposób na wygrywanie.
Bardziej dociekliwi lub zniechęceni nieudanym typowaniem typerzy tworzą lub wyszukują coraz to nowe systemy bukmacherskie. W ten sposób tworzy się baza metod gry, która służy kolejnym graczom. A co za tym idzie, mają oni coraz więcej narzędzi i materiałów, aby przygotować się na walkę z bukmacherami.
Aktualnie bukmacherzy nadal zarabiają, widać to po ciągłym ich rozwoju, ale nie wiadomo, czy ich zyski rosną czy maleją. Są grupy typerów, które wypracowały swoje sposoby na wygrywanie u bukmacherów i do tego nieustanie dążą przekazując swą wiedzę początkującym graczom. Tak całe koło się toczy, bo ludzie zawsze i wszędzie będą chcieli przeżywać emocje sportowe.
---
Wiecej o sportowych zakładach bukmacherskich czyli o bukmacherach, typerach oraz systemach bukmacherskich poczytasz na BUKM.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dlaczego lepiej grać u bukmachera internetowego niż naziemnego?

Dlaczego lepiej grać u bukmachera internetowego niż naziemnego?

Autorem artykułu jest Kuba Kubakowski


Żyjemy w czasach kiedy internet stał się powszechny, ale nadal używamy tradycyjnych metod, usług, czy narzędzi. Dotyczy to zarówno banków, książek, zakupów biletów komunikacji, a także bukmacherki.

Sporo osób przywiązanych jest do tych tradycyjnych metod , chwaląc spokój, ład, przewidywalność i porządek... Lecz świat się zmienia. Żyjemy w coraz szybszym, drożejącym świecie, a z pomocą przychodzi nam właśnie internet, jako szybkie, tanie i łatwo dostępne dla każdego medium. Nic więc dziwnego, że obok tradycyjnych bukmacherów naziemnych działają nowoczesni bukmacherzy internetowi. W tym artykule przedstawię dlaczego warto, przestać grać u naziemnych, a zacząć obstawiać w internecie.

Większa wygoda
Siedzisz sobie wygodnie przed komputerem, zamiast tracić czas w kolejce u naziemnych. Nie musisz wypełniać długopisem kuponów, wystarczy, że wybierzesz dany kurs, stawkę i już możesz obstawić. W razie problemów skorzystasz z wyszukiwarki lub pomocy przez e-mail. Ewentualne wygane pieniądze masz od razu dostępne na następne zakłady bukmacherskie.
Lepsza Dostępność
Bukmacher internetowy otwartz jest 24h na dobę, dzięki temu możesz obstawiać o kadej porze dnia i nocy. U bukmachera naziemnego punkty zamykane są o godz. 18-19, więc możesz nie zdążyć zagrać meczu który wieczorem masz zamiar obejrzeć. A tak wchodzisz na 5 minut przed meczem na swoje konto, obstawiasz i emocjonujesz się grą! Nie ma problemu, żeby obstawić też np. nocne spotkania NBA, NHL lub innych rozgrywek północnoamerykańskich.
Lepsza oferta
Działalość internetowa bukmachera pozwala zaoferować znacznie wiekszą ilość zdarzeń i rodzajów zakładów. Przez interent bukmacher może łatwiej kontrolować, dodawać, usuwać dane zdarzenia i zakłady. W przypadku naziemniaka proces zmiany zdarzeń trwałby zbyt długo, dlatego zanjdziemy tam podstawowaa ofertę. Wpływ na to ma także ilość obecnych firm na rynku - stacjonarnym ok. 5, internetowym (polskim) nawet 30. Ma to także wpływ na wysokość kursów, o czym poniżej.
Wyższe kursy - większe wygrane
Bukmacherów internetowych jest znacznie więcej. Większa konkurencja (z ekonomii) oznacza większą walkę o klienta, a więc większe kursy. Wybierając je spośród bukmacherów internetowych, zawsze będziesz miał ok. 30% lub więcej wygranej. Np. stawiając 50zł na Real po kursie 1.80, w przypadku naziemngo, będziesz miał 40 zł czystego zysku po odliczeniu podatku (o czym za chwilę) będzie to 35,2zł , a stawiając u dowolnego bukmachera internetowego możesz liczyć na 45zł czystego zysku.
Brak 12% podatku
Podatek od wygranych u bukmachera oczywiście trzeba płacić, ale w przypadku bukmacherów internetowych, to oni pokrywają jego całość, w kraju w którym są zarejestrowane. Użytkownik nie jest obarczany, tak jak w przypadku bukmacherów naziemnych, gdzie 12% podatku spada właśnie na niego.
Duża liczba promocji
Bunusy za samo otwarcie konta i wpłatę depozytu są dziś niemal standardem. po prostu użytkownik wpłaca 100zł do np. Bet-at-home, a dzięki promocji 100% bonus, kwota jego depozytu 9wpłaty) zostaje podwojona czyli na koncie ma 200zł. Co prawda podaną kwotę trzeba jeszcze obrócić, ale jak ktoś gra dużo to nie powinno to stanowić dla niego problemu. mało tego, bukacherzy oferują dużo promocji z okazji ważnych wydarzeń sportowych tj. Mistrzostwa, Szlagiery itp. czy Na takie i podobne promocje nie mamy co liczyć u bukmacherów naziemnych.
---
Więcej artykułów  na portalu bukmacherskim BUKM.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak REGULARNIE wygrywać u bukmachera?

Jak REGULARNIE wygrywać u bukmachera?

Autorem artykułu jest Kuba Kubakowski


W  bukmacherce tak jak w pracy, inwestycjach, handlu, biznesie, bardzo ważna jest regularność. Co Ci z tego jeśli w jednym miesiącu zyskasz 2tys. zł, aby w kolejnych bezsensownie stracić 4tys. Skorzystaj z przedstawianych rad, a zaczniesz REGULARNIE wygrywać ustalone sumy u bukmachera.
Ustalaj cele
Nie graj dla samej gry. Aby myśleć o regularnym wygrywaniu u bukmachera Twoja gra musi być ułożona.
Cele możesz ustalać np. W rozliczeniu miesięcznym lub tygodniowym. Ustalasz np. Ze cel na ten miesiąc to 1000zl na +. Kiedy osiągniesz go wcześniej w miesiącu, to już nie musisz grac tylko czekasz do końca miesiąca Cele można ustalać w druga stronę: jeśli przegram 500zl (500 na -) to kończę grę w tym miesiącu
Ustalanie celów uspokoi Twoja grę, dzięki czemu ewentualne wygrane nie będą przypadkiem i będą się powtarzały w kolejnych okresach rozliczeniowych.
Zrozum, że to hazard
Bukmacherka to hazard, wiec regularne wygrywanie ustalonych sum jest trudne lub nawet niemożliwe W tym przypadku możemy raczej mówić o średnim przewidywanym miesięcznym zysku. Choć i te mogą się bardzo różnic Średni oczekiwany zysk możesz policzyć na podstawie yieldu typów które grasz.
Traktuj bukmacherke jak prace
Bukmacherka jest jedna z możliwości szybkiego zarobku, ale i jeszcze szybszej straty. Dlatego nie spiesz się.. Potraktuj to jak prace, do której musisz chodzić regularne, aby zarabiać W pracy wypłatę dostajesz na koniec miesiąca. Wszystkie dokumenty (umowy, ubezpieczenia, czas pracy) przechowujesz w bezpiecznej teczce i skrzętnie obliczasz każda wartość Zastosuj te rade u bukmachera, zaczniesz regularnie u niego wygrywać
Ustal i udoskonalaj swoją strategie
Każdy z grających ma swoja strategie gry u bukmachera. Ustalone stawkowanie, dobór typów i inne kwestie. Na podstawie wcześniejszych rezultatów, można udoskonalić swój system, tak aby wyniki w następnym okresie były bardziej zadowalające Udoskonalając swój system prowadzisz go do doskonałości, a co za tym idzie do coraz większych zarobków Jeśli osiągnie on odpowiedni połap, to można stosować go do już regularnego wygrywania u bukmachera.
Podsumowanie
Wygrywanie u bukmachera oznacza, ze co jakiś okres czasu gromadzisz określona średnia cześć ustalonego wcześniej w celach zysku. To zrównoważona gra, która wie co to jest hazard, dlatego stara się traktować bukmacherke jako prace. Niema w niej miejsca na wahania, gdyż udoskonalony już system pozwala na regularne wygrywanie u bukmachera. Aby myśleć o regularnym ogrywaniu bukmachera musisz zastosować się do powyższych rad.
---
Więcej takich artykułów na portalu bukmacherskim BUKM.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co ma wpływ na wynik meczu? (Nie tylko piłkarskiego)

Co ma wpływ na wynik meczu? (Nie tylko piłkarskiego)

Autorem artykułu jest Kuba Kubakowski


Wypisaliśmy co ma lub może mieć wpływ na wynik meczu np. piłkarskiego. Poniżej 30 czynników, jedne oczywiste, mające duży wpływ, a inne mogące zaważyć w małym stopniu o rezultacie. Właśnie o to i chodziło, aby podać jak najwięcej tych współczynników.

Być może przyda się to dla osób obstawiających zakłady bukmacherskie lub jako ciekawostka.
Co/kto ma wpływ na wynik meczu:
- cały zespól (zgranie)
- forma zespołów (ostatnie mecze)
- H2H (wpływ psychiki)
- kartki (wykluczające z udziału w spotkani lub też żółte „na koncie”)
- kontuzje graczy
- warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, pogodnie)
- pora dnia (24.00, a 6 rano)
- motywacja (koniec sezonu, brak szans itp.)
- gospodarz czy gość (lub mecz neutralny)
- przedmeczowe wypowiedzi (bronimy się)
- trener (nowy nowa taktyka)
- kibice (gorący doping, brak dopingu, ich liczebność)
- pora roku (lato, zima)
- sytuacja w klubie
- tzw. sieci neuronowe, to sieci których badaniem zajmują się obecnie naukowcy
- trener drużyny narodowej (np. nie puści swoich zawodników)
- los
- zmęczenie (lub brak) podrożą
- intensywność spotkań (np. 2 mecze w tyg.)
- temperatura powietrza (-5C, 30C)
- umiejętności poszczególnych zawodników
- dyspozycja poszczególnych zawodników (choroba, a występuje)
- stan murawy (błoto, zieloniutka :)
- ranga meczu (towarzyski – silniejszy testuje taktykę, a dla słabszego to wyzwanie do którego podchodzi pełnym składem)
- pogłoski (jeśli przegramy to kibice się odwrócą, trener straci prace)
- przygotowanie fizyczne (intensywne treningi, odpuszczenie)
- sytuacja w kraju (niespokojna itp.)
- fryzjer :)
- jakość obuwia piłkarskiego
- zdarzenia losowe np. Wtargniecie golasa w sytuacji, gdy zawodnik sam na sam z bramka
- fuks
---
Czynniki wypisane przez autorów portalu bukmacherskiego BUKM.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl